Dach płaski czy stromy?
Decyzję o rodzaju dachu trzeba podjąć już na etapie projektowania budynku. Musimy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, prawo budowlane obowiązujące na terenie budowy naszego domu i nasze potrzeby. Wygląd również jest ważny, jednak najważniejsze, by dach spełniał nasze oczekiwania. Najczęściej dachy dzieli się na strome i płaskie. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety.
Dach płaski
W takim dachu nachylenie połaci wynosi od 2° do 15°, więc mogą wystąpić problemy z odprowadzeniem wód opadowych. Na jego powierzchni często zbiera się śnieg, gałęzie czy liście i wymaga to regularnego kontrolowania i czyszczenia. Szkodliwe może być częste przechodzenie temperatur przez 0°C. Ciągłe zamarzanie i odmarzanie niszczy taki dach.
Plusem takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania przestrzeni dachowej na przykład na taras czy zielone ogrody.
Ze względów praktycznych dachy płaskie są mniej popularne w naszym klimacie i częściej stosuje się dachy strome.
Dach stromy
To taki dach, w którym połać dachowa zostaje podniesiona i nachylona pod kątem większym niż 20°. Dzięki takiej konstrukcji woda i śnieg szybko zostają usunięte z powierzchni i nie są niebezpieczne. Problemem jednak mogą być zbyt silne wiatry, które grożą uszkodzeniem dachu lub nawet zerwaniem pokrycia. Stosując ten sposób zadaszenia domu, mamy większy wybór materiałów pokryciowych, wśród których są dachówki ceramiczne, cementowe i bitumiczne, pokrycia z blachy, gont drewniany, trzcina czy słoma.
Dachówka betonowa czy ceramiczna?
Do pokrycia dachu, oprócz tańszych i mniej odpornych blachodachówek, możemy użyć dachówek betonowych lub ceramicznych. Wyglądają prawie tak samo, jednak różnią się ceną. Dlaczego?
Dachówka ceramiczna
Dachówka ceramiczna to jeden z najlepszych i najtrwalszych materiałów stosowanych przy pokryciu dachu. Wytrzymuje nawet 150 lat, więc spokojnie można zbudować dach na kilka pokoleń. Jest odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, w tym kwaśne deszcze, odchody ptaków czy zamrożenia. Człowiek korzysta z tego rodzaju dachówki już ponad 2 tysiące lat i jego popularność nie jest przypadkowa.
Dzięki dużym rozmiarom takie pokrycie układa się szybko – na metr kwadratowy wystarczy tylko około 10 dachówek. Świetnie tłumi hałasy i wentyluje dach. Produkowanych jest około 50 kolorów i kształtów dachówki ceramicznej. Za wszystkie te zalety trzeba jednak stosunkowo dużo zapłacić.
Dachówka betonowa (cementowa)
Jej głównymi zaletami są stosunek ceny do jakości, estetyka i ekologia. Dachówka betonowa jest tańsza od ceramicznej i wytrzymuje około 50 lat. Jest barwiona w masie, co sprawia, że jej kolor ma ten sam odcień i jest jednolity z obu stron. W przypadku pokrycia ceramicznego idealne dopasowanie kolorystyczne jest niemal niemożliwe.
Produkcja dachówki betonowej jest przyjazna środowisku naturalnemu. Stare, zużyte dachówki mogą być poddane recyklingowi, dzięki czemu oszczędza się na materiale.
O tym wszystkim wie dobry dekarz. W Zielonej Górze i innych miastach województwa lubuskiego jest firma, która potrafi wykorzystać swoją wiedzę do budowania ładnych i solidnych dachów. Zapraszam do kontaktu oraz przejrzenia oferty.